Alfa jádro - část 2.

18. července 2015 v 16:54 | Alfa |  Život jako hra
"Chtěl bych něco změnit… chtěla bych žít v jiném světě… potřeboval bych k tomu více lidí… chtěla bych cestovat… ale nechci sama… potřebuju kvalitní tým lidí… ráda se starám o lidi… Chci, ať můj život dává smysl… chci najít lidi jako já… co budu v životě dělat… nechci žít tento život… můj život nemá smysl… kdybych zmizela, nikomu nebudu chybět… kdybych tak mohl žít ve světě… chci žít jinak… nemám přátele… hledám smysl života… vím přesně, co chci a jak k tomu dojít, jen k tomu potřebuji ty správné lidi…"

Všechny tyto výroky mají něco společného, řeší je alfa jádro. Nyní si konečně definujeme, co to vlastně je.

"Základní princip úspěšného a uspokojivého života: Buď užitečný!"


Alfa jádro je skupina, jejíž strukturu tvoří dva typy lidí - vždy jedna alfa a libovolný počet strážců (použito místo výrazu "následovníci").

Alfa v této skupině funguje jako mysl, jako hlava toho všeho. Alfa definuje své jádro, tedy jeho kulturu, vizi, směr, cíle, hodnoty, životní styl a zodpovídá za celkové vedení jádra k prosperitě a naplněnému a inspirujícímu životu pro všechny členy. Alfa stanovuje hru, vytváří pravidla hry pro každodenní fungování a definuje veškerou kulturu jádra, neurčí-li si jinak.
Strážci fungují jako samotné tělo tohoto organismu. Úkolem strážců je ochraňovat alfu, tedy přesněji to, co ji definuje a co je zdrojem její kreativity, vizí a nápadů - tedy její mojo. Strážci by měli být alfě inspirací, zdrojem opory, plné podpory, hybnosti a zastávat roli loajálních členů skupiny. Strážci jsou hybnými orgány jádra, a spolu s tím je samozřejmě spojena i nutná dávka poslušnosti, neurčí-li alfa jinak. Oni realizují to, co alfa vymyslí a tím tak naplňují společné představy o jejich životu a světě.

Jádro funguje na principu sdílení. Členové žijí společně, spolupracují, navzájem se informují a vzdělávají, inspirují se. Mají společný majetek a finance, neurčí-li alfa jinak. Společně se snaží dosahovat pocitu sounáležitosti, vzájemného respektu a pocitu bezpečného a skvělého domova. Tvoří si jejich svět, kde mohou být tím, kým jsou, kde může být naplno využit jejich potenciál a kde synergií společně a organizovaně dosahují svých společných cílů a vizí alfy.

Ve své podstatě se jedná o takový dreamteam. Na jedné straně je alfa určující smysl, cestu i cíl a na druhé jsou to strážci, kteří smysl hledají a svou činností cestu alfy naplňují a cílů dosahují společně. Alfa nutně nemusí přímo vést, spíš určuje, jak to má všechno vypadat. Vést klidně může i strážce, pokud k tomu má dispozice. To už záleží na konkrétní alfě, jak své jádro definuje a jaké lidi k sobě připustí.

Na první místě si strážci vybírají svou alfu na základě její prezentace, reputaci a vlastně čehokoliv, co danou alfu popisuje. Na druhém místě si pak alfa z těchto lidí vybírá své členy. Důležitá je rozvážnost alfy ve volbě počtu členů jádra a ekonomická udržitelnost skupiny, aby nedošlo k situaci, kdy lidí bude moc a nebude to zvládnutelné z jakékoliv stránky. Ideální počet členů může být klidně číslo, které se dá ukázat na prstech jedné ruky. Počet členů jádra závisí na alfě, pokud neurčí jinak.

Základní principy toho všeho:

Žít mezi svými
Parta lidí, co se chce stravovat zdravě, chodí ráno běhat, pravidelně cvičí, rádi chodí do kina, rádi si čtou v parku, jezdí na paintball, skupina co si chce postavit vlastní loď a plout kolem světa… Možností je spousta. Jen najít správnou alfu. Jste velice cudní a poslušní, nebo jste perverzní a často až úchylní. Najděte své jádro. Žít mezi svými, najděte si svůj svět.

Synergie
Jeden člověk zvládne hodně, ale skupina několikanásobně více. Dobře organizovaný, sjednocený a motivovaný tým dokáže dostat lidstvo ke hvězdám. Společně se motivujete, navzájem se podporujete, vzděláváte, pomáháte si. Co více říct.

Alfa hlavou všeho
Alfa je autorem příběhu, je takovým pánem jeskyně, který určuje hru a její pravidla. V momentě, kdy se do toho začne kecat, je to stejná situace jako když pejsek a kočička pekli dort. Naše společnost je důkazem takového "povedeného dortu". Každý do všeho kecá a chce to jinak a nakonec se nic vlastně neudělá, protože se neustále diskutuje o tom, jak by to mělo být - bez výsledku. Stojíme akorát na místě. Pokud se někomu hra nelíbí, ať ji nehraje, stejně tak je to i s jádrem. Je to dobrovolné. Buď si užijete hru, jakou vám alfa připraví, nebo můžete jít jinam. Koneckonců je to na alfě. Pokud bude chtít, může se vždy zeptat svých strážců, jestli nechtějí něco změnit.

Společné bydlení a finance
Super věc, i když se to tak nemusí zdát. Jsme vychovávání stylem, já sám, já sám. Sám si najdu byt, sám ho budu platit, sám si vydělám… Z ekonomického hlediska je, žít takový život, to velice náročné. Proto vzniklo spolubydlení apod. Jenže tento princip se skvěle uplatní i jinde. Díky společným financím má jádro mnohem více možností. Nepotřebuje mít přece každý svou vlastní kuchyň, svůj vlastní X-box (stejně na něm nebudete hrát 24/7). Je to jen ve vaší hlavě. Společnými silami může každé jádro dosahovat těchto materiálních cílů a potřeb velice rychle. Stačí se odnaučit myslet jako sobec.

V každém jádře, ať už s jakýmkoliv zaměřením nebo kulturou by měl být alespoň jeden člen se základním ekonomickým vzděláním. Proč snad není ani třeba zmiňovat. K účelnému a ekonomickému zacházení s penězi je třeba jistý způsob myšlení. Proto je dobré, aby se v jádře jeden takový člověk nacházel ve prospěch celého jádra a finance řídil, pokud alfa neurčí jinak.
Společné soužití prohlubuje společný prožitek a vše se tak stává skutečnější. Není to jen chvilková záležitost, ale právě život, který se může honosit titulem "plnohodnotný".

Vždy byste měli dopředu vědět, do čeho jdete. Na alfě je definovat své jádro ve všech směrech. Na strážcích je si vybrat svou alfu. Je to šance pro lidi, kteří nechtějí v životě čekat až… chtějí si život užít a žít ho teď. Nebo pro lidi, kteří hledají svůj smysl života, něco co by je naplňovalo, své místo, kde budou potřební a užiteční - kde budou šťastní a naplnění. Je to vcelku otevřený systém a pole možností je zde velké. Variací alfa jader může být mnoho, ale principy by měly zůstat stejné.
Život v takovém jádře pak může trvat několik let, nebo klidně celý život. Do statisticky "normálního" života s hypotékou, pracovní dobou od 8 do 5 a neustálým pocitem duchovní prázdnoty se můžete vrátit vždycky.

"Ve své podstatě je normální úplně vše."

Na první pohled se to může zdát jako hloupost, nereálná věc, která nemůže fungovat. Jenomže ono může a je to velmi reálné. Je třeba jen přestat být omezený a začít se otevírat novým možnostem, už jen proto, že přicházíme do období velkých změn a bude jen na nás, kam tyto změny povedou. Tento způsob života svým způsobem není nic nového. Jen my jsme zvyklý a jsme nuceni být stále více "sám". Ale takto to být nemusí. Jste-li alfa, můžete své představy, vize a tvorby proměnit ve skutečnost. Jste-li spíše člověk hledající to něco, co vám dá smysl života, pak je tohle úžasná příležitost se podílet na velkých věcech a ještě si přitom užít života mezi lidmi, jako jste vy, nebo kteří vás posunou světelnou rychlostí kupředu.

Něco takového si člověk musí nechat projít hlavou. Klidně i několikrát. Je to mimo komfortní zónu a velký krok do neznáma, přesto se z toho může stát cesta ven z věčné frustrace a životní nespokojenosti.

V dalších článcích se seznámíme s dalšími aspekty celé problematiky a možná se objeví příležitostně i vzorová situace, jak by to mohlo vypadat, samozřejmě v rámci krátkého vyprávění.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Magthealien Magthealien | Web | 1. srpna 2015 v 19:24 | Reagovat

Vždy jedna alfa - takže alfy mohou spolupracovat, nebo měly by, ale každá má svou skupinu následovníků? A co když jsou dvě alfy se stejnou vizí, nebo následovníci, kteří se nemohou rozhodnout mezi dvěma s podobnou vizí? =)

2 Alfa Alfa | E-mail | Web | 2. srpna 2015 v 10:33 | Reagovat

[1]: Situace dvou alf se stejnou vizí: Vždycky se najde v něčem rozlišnost. Je to třeba ve způsobu dosahování daných cílů, způsobu každodenního fungování. Často třeba i lokalita. Otevřenost skupiny. Nehledě na to, že jádra musí pamatovat na velikost svojí vlastní skupiny - jinak řečeno, musí se uživit. Větší počet lidí, vyžaduje větší organizovanost. Takže ta distribuce "míst" je svým způsobem samočinná :)

Rozhodující se následovníci:
To je jednoduché. Pro alfy, je to svým způsobem marketing :D Ale ve své podstatě viz. první bod. Je to klidně o drobných detailech. I přesto, že může být vize dvou či více jader stejná, vždy se najdou drobné rozdíly celého fungování samotného jádra. A tam ta diverzifikace je dle mého velká :) Ale opět, záleží na alfě.

Rozhodně by měly spolupracovat. Může to být soutěž, a může tam být rivalita, ale přesto na přátelské rovině.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama