Alfa jádro - část 1.

16. července 2015 v 15:28 | Alfa |  Život jako hra
Než se pustíme do popisu toho, co alfa jádro vlastně je, popíšeme si trochu pozadí. Vše vychází z jednoduché vize "žít mezi svými" a také přijímá myšlenku z článku "základní kompromis", tedy že ve světě je mnoho kultur, subkultur a mnoha dalších skupin. Hlavním problémem je, že lidé jsou různí a často chtějí ve svém životě rozdílné věci, než je konkrétní sociální skupina, do které se narodili, nebo ve které žijí a tedy nežijí mezi svými. Co s tím dělat? Jednoduché, změnit svou skupinu. Jenže zde je další háček, přesněji dva…


Prvním z nich je nedostatek diverzifikace těchto skupin. Máme jen ty relativně velké a mezi těmito velkými tak velký rozdíl většinou není. Pokud bychom šli do možného extrému, pak bychom mohli vypíchnout např. kulturu Amišů. Kdo neví, o koho se jedná, nechť si najde a vzdělá se. Nemusíme však zacházet nějak daleko a vynoří se mnoho dalších možných skupin, které mají svůj specifický styl života. Lidé milující umění, lidé milující cestování, dobrodružství, lidé co by chtěli žít na hradech a hrát si na středověk, nebo podnikavci, obchodníci, velmi rodinné typy, kariéristé… je toho moře.

Tito lidé jsou velice podobní, mají podobné zájmy, a být spolu, jistě by jim to prospělo a mohli by žít mezi svými. Tohle nejsou jen zájmové skupiny, to je skutečná kultura. Soudobý trend je vše unifikovat, jenže je tohle dobře? Chceme být všichni stejní, chtít to co chtějí všichni? Nikdy to tak není. Jen si na to hrajeme. Kdyby se tito jedinci z dané konkrétní skupiny mohli sejít a žít spolu, jejich společnými silami by se jejich vize začala naplňovat. Jenže pro něco takového zde není moc systém. Je zde velice špatná informovanost, a prakticky neexistující infrastruktura.

Vezměme si nyní příklad, jste člověk, co nadevše milujete kulturu steampunku. Zbožňujete styl oblékání a design věcí s tímto stylem spojených. Pokud to vezmete dál, možná se stavíte na nějakou "akci", kde takových lidí potkáme více a navzájem si pochválíte skvělý kostým. Užijete si tam legraci a pak sednete na vlak a jedete zpátky do vašeho "normálního" života. Jen cestou zpátky se na vás všichni budou dívat jako na blázna. Vše je zase pryč, veškeré kouzlo i radost. A teď si představme, že na světě existuje město, kde bydlí jenom lidé milující steampunk. Podle toho vypadá i město, obyvatelé chodí ve stylovém oblečení a vše se odehrává podle této kultury. Takové kouzelné místo, kde jste mezi svými a vy tam můžete bydlet a dokonce i žít.

Tohle byl pouze další možný příklad. Za takovou skupinu si můžete dosadit prakticky cokoliv, co vás napadne. Co takhle lidi zbožňující… doplňte si sami. Klidně jen lidé co milují kulturu ze seriálu XYZ. Mladí vědci, chtějící objevit antigravitaci, strojaři chtějící postavit nejrychlejší auto na světě, lidé milující idylický rodinný život, lidé zbožňující plavení po moři, lidé co si chtějí postavit středověký hrad, lidé co chtějí žít v rajské zahradě… Vyberte si v síni možností. Samozřejmě se najdou lidé, kteří chtějí žít tak jak teď. Chtějí chodit do své práce, chtějí potkávat stejné lidi, a být inspirován a motivován jak hrábě v kůlně. Prostě šul nul. Ale tohle není pro ně, že? Tohle je právě ty, co se v tomto multikulturním světě snaží odlišit, co chtějí pustit svou fantazii a pousnout ji na vyšší úroveň.

Možné reálné řešení? Půjdeme si hrát, a ve své hře i žít. I kdyby jen na pár let, než nás to přejde...

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Magthealien Magthealien | Web | 1. srpna 2015 v 19:17 | Reagovat

Trochu mi to připomnělo městské státy. :D  Možná, že v menších sobě vlastních skupinkách by se lidem všeobecně žilo 'poctivěji' než samotným osamělým v davu.

2 Alfa Alfa | E-mail | Web | 2. srpna 2015 v 10:28 | Reagovat

[1]: To rozhodně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama